مشخصات ظاهری درخت انار : انار درخت كوچكي است كه ارتفاع آن تا 6 متر مي رسد و در مناطق نيمه گرمسيري مي رويد . این گیاه بومی افغانستان، پاکستان و ایران می باشد که از زمانهای گذشته در منطقه مدیترانه کشت شده و ترویج یافته است. شاخه هاي آن كمي تيغدار و برگهاي آن براق،دوک مانند،باریک، متقابل و شفاف است که در حالت کامل خود 3-7 سانتیمتر درازا و 2 سانتیمتر پهنا دارد.

انار ( Pomegranate )

برگ انار ( Pomegranate Leaf )


گلهاي انار درشت به رنگ قرمز اناري ولي بي بو مي باشد که سه سانتیمتر ضخامت داشته و دارای چهار یا پنج گلبرگ ( در گیاهان پرورش داده شده اغلب بیشتر است) می باشد. ميوه آن شش ضلعی کامل یا کروی با اندازه هاي مختلف بین گریپ فوروت و لیمو ترش،5 تا 12 سانتیمتر قطر و داراي پوستي قرمز رنگ و يا زرد رنگ مي باشد .

شکوفه انار ( Pomegranate Flower )


هر میوه انار حدود ششصد دانه را در خود جای داده است که مغز میوه را احاطه کرده و از رنگ سفید تا قرمز تیره جلوه می کنند.

روي هم رفته در حدود بيست نوع مختلف انار در دنيا موجود است .
 
خواص گیاه انار: انار ميوه اى است مقوى قلب كه در مناطق گرمسيرى بر ضد اسهال خونى ، تنگى نفس و كرم امعاء به كار برده مى شود. پوست انار بخصوص به سبب سرشار بودن از مازو داراى خاصيت قبض كنندگى بوده و بعلاوه دافع كرم مى باشد.

دانه انار ( Pomegranate Seed )


آب انار اثر مدر و مفرح دارد. مصرف رقیق شده آن با آب، در بیماریهای مجاری ادرار، بیماریهای مختلف ناشی از التهاب دستگاههای بدن و در بیماران مبتلا به عدم کفایت ترشح صفرا، توصیه شده است، اگر آّب انار را با عسل مخلوط كرده و هر روز چند قطره در بيني بچكانيد از رشد پوليپ در بيني جلوگيري مي كنيد؛ آب انار همچنین ممکن است دارای اثر  ویروس کش بوده و ضد پلاک دندان باشد.براي برطرف كردن دندان درد، دم كرده ريشه درخت انار را در دهان مضمضه كنيد .
 میوه انار خنک کننده و خون ساز بوده و خون را تصفیه می کند، رنگ صورت را شاداب کرده، گرفتگی صدا برطرف می کند.برای سالمندان بهترین دارو برای تقویت کلیه می باشد. برای اضافه کردن وزن خود می توانید انار بخورید.

خانم هایی كه عادت ماهيانه شان منظم نيست مي توانند از جوشانده برگهاي انار استفاده كنند.برگهاي له شده انار را اگر روي پوست بگذاريد خارش را از بين مي برد .براي برطرف كردن سوختگي پوست ، گلهاي انار را له كرده و با روغن كنجد مخلوط كنيد و اين پماد را روي قسمت سوختگي بماليد .دم كرده گلهاي انار را بصورت غرغره براي از بين بردن زخمهاي دهان بكار ببريد .براي برطرف كردن بواسير بايد معقد را با جوشانده پوست انار شستشو داد .

انار ( Pomegranate  )

احتیاط : كسانيكه سرد مزاج هستند نبايد در خوردن انار افراط كنند . زيرا معده را سست كرده و ايجاد نفخ مي كند، اينگونه افراد بايد انار را با زنجبيل بخورند . جوشانده پوست درخت و پوست ريشه آن كه براي رفع كرم بكار مي رود ممكن است ايجاد سرگيجه و استفراغ كند . به هرحال در خوردن جوشانده آن بايد احتياط كرد و اين كار بايد تحت نظر متخصص انجام گيرد .

 


 

نوشته شده توسط استاد رویش در ۸۶/۰۸/۲۸ ساعت 14:16 موضوع | لینک ثابت